Jsou jen dvě skupiny lidí. První skupinou jsou ti, kteří si koberec rádi pořídí a vnímají ho jako stylový doplněk. Druhou skupinou jsou lidé, co by si koberec nikdy nepořídili, protože je to zbytečný lapač prachu a investice navíc. Jak to ale je s kobercem v reálu?
Koberec tlumí zvuky
Pokud řešíte prodej a nákup nemovitosti, jistě také zvažujete dekorace, které do bytu dáte. Možná vás napadne i koberec. Ještě, než si ho ale koupíte, je třeba se rozhodnout, zda dáte přednost celoplošné variantě koberce nebo si vyberete některý z kusových koberců.
Koberec totiž nejen změní vzhled celé místnosti, ale zároveň snižuje hlučnost včetně kročejového hluku, což ocení především ti, co žijí v panelákových domech a slyší každý krok souseda pod i nad nimi. Díky koberci můžete doma chodit s přezůvkami nebo v botách na podpatku a nic nebude slyšet.
Levnější kousky bývají i méně kvalitní
U některých inzerátů v kategorii „byty prodej“ často vidíte nehezké fotky koberců v bytech. Důvodem může být nesprávná péče předchozích majitelů nebo také to, že se koberec nehodí úplně do každé domácnosti. Pokud jste se ale pro koberec přeci jen rozhodli, nastává otázka, z jakého materiálu by měl koberec být. Lidé většinou volí polyamid, polypropylen, akryl, polyakryl nebo nylon.
Tyto materiály mají jednoduchou údržbu a jsou levné. Lépe se čistí, vysávají a nepotřebují žádnou péči navíc. Jejich nevýhodou je ale snadná lámavost vláken, která zkracuje životnost koberců. Časem budou umělé koberce otrhané, vydřené a nebudou vypadat hezky.
Přírodní koberce vydrží déle
Koberce z přírodních materiálů, například z vlny, bavlny, sisalu, mořské trávy, z konopí nebo kokosových vláken vám poradí a doporučí nejeden interiérový designér z realitní kanceláře.
Ptáte se proč? Přírodní koberce jsou sice dražší, ale zároveň i odolnější. Snesou větší zátěž a bývají často vyráběny ručně. Vydrží vám déle než ty umělé.